Kaffe til virksomheder
Hele kaffebønner, filterkaffe og instant kaffe til virksomheder – ristet på MIKOs egne risterier og leveret i hele Danmark som en del af jeres kaffeløsning.
Kaffebønner til fuldautomatiske kaffemaskiner
Har I en fuldautomatisk espressomaskine, skal I bruge hele kaffebønner, som kværnes friske til hver kop. Vi har både mørkristede bønner til espresso og mellemristede bønner, der er perfekte til mælkedrikke. Se alle vores kaffebønner til erhverv.
Freehand Buono
Mørkristede Arabica-kaffebønner – Perfekt til espresso. Noter af chokolade, syrlig, pikant og intens smag
- Mørkristet
- Økologiske Arabica-kaffebønner
- Fra Syd-/Mellemamerika
Perfekt til Espresso
Freehand Gently
Mellemristede Arabica- og Robusta-kaffebønner. Noter af chokolade, råsukker og nødder
- Mellemristet
- Arabica og Robusta
- Fra Syd-/Mellemamerika
Perfekt til mælkedrikke
Freehand Amor
Mellemristede Arabica-kaffebønner. Noter af let syre, frugt og med en sød eftersmag. Kan bruges til det meste
- Mellemristet
- Økologiske Arabica-kaffebønner
- Fra Syd-/Mellemamerika
Perfekt til det meste
Filterkaffe til kolbemaskiner og bryganlæg
Til kolbemaskiner, bryganlæg og filterkaffemaskiner leverer vi formalet kaffe, der giver fyldig og ensartet kaffe i store mængder – til møder, kantiner og produktion. Se al vores filterkaffe til erhverv.
Freehand Amor
Amor kaffe er et mellem ristet kaffeblend, af 100% Arabica bønner, fra Sydamerikas højland.
- Mellemristet
- Økologiske Arabica-kaffebønner
- Fra Syd-/Mellemamerika
Perfekt til Almindelig kaffe
Freehand Arena
Mellemristede Arabica- og Robusta-kaffebønner. Noter af chokolade, råsukker og nødder
- Mellemristet
- Arabica og Robusta
- Fra Syd-/Mellemamerika
Perfekt til Kandebryg
PURO Dark Roast
Mellemristede Arabica-kaffebønner. Noter af let syre og frugt og med en sød eftersmag. Kan bruges til det meste
- Mørkristet
- Økologiske Arabica-kaffebønner
- Fra Syd-/Mellemamerika
Perfekt til Aeropress
Instant kaffe til instant kaffeautomater
Instant kaffe er frysetørret kaffe, der er klar på få sekunder og passer til instant kaffeautomater i kantiner og på travle arbejdspladser. Vi har også koffeinfri instant kaffe i sticks. Se al vores instant kaffe til erhverv.
FREEHAND RAPIDO
Freehand Rapido er et mellemristet Arabica og robustablend kaffeblend fra Sydamerika
- Mellemristet
- 60% Arabica & 40% Robusta
- Fra Syd-/Mellemamerika
PURO INSTANT
PURO instant er et mellemristet Arabica blend fra Peruo og Hondruas. Fuld af god mokkasmag
- Mellemristet
- Arabica
- Fra Syd-/Mellemamerika
PURO INSTANT KOFFEINFRI STICKS
Vores Puro Instant kaffe sticks er et mellemristet koffeinfrit kaffeblend fra Mexico
- Mellemristet
- Arabica
- Fra Syd-/Mellemamerika
Ansvarlig kaffe med god smag i munden
Al vores kaffe er udvalgt med fokus på ansvarlighed. Vores kaffer har blandt andet certificeringer fra Rainforest Alliance og Fairtrade, og vi har også økologisk kaffe. PURO-kaffen kommer fra Fairtrade-certificerede landbrug og er med til at finansiere beskyttelsen af 30 m² regnskov pr. kg, og 2 % af salget af vores kaffe går til opkøb af regnskov eller reinvestering i kaffefarmerne. Læs mere om vores ansvarlighed og Freehand Foundation.
Kaffe som en del af jeres kaffeløsning
Hos Freehand Coffee får I ikke bare kaffe, men en samlet løsning med kaffemaskine, kaffe, ingredienser og service i én aftale. Leje og leasing af en renoveret fuldautomat starter fra 600 kr./md inkl. service, og kaffe, mælk og rengøringsprodukter faktureres efter forbrug. Vi hjælper med at vælge den kaffe, der passer til jeres maskine og jeres medarbejderes smag – og I kan altid få en gratis smagsprøve.
Se alle vores kaffeløsninger til virksomheder, eller få et prisoverslag i prisberegneren.
FAQ – kaffe til virksomheder
Det afhænger af maskinen. Fuldautomatiske espressomaskiner bruger hele kaffebønner, kolbemaskiner og bryganlæg bruger formalet filterkaffe, og instant kaffeautomater bruger instant kaffe. Vi hjælper med at vælge den kaffe, der passer til jeres maskine.
Kaffe, mælk og rengøringsprodukter faktureres efter forbrug som en del af jeres kaffeløsning. Leje og leasing af en renoveret fuldautomat starter fra 600 kr./md inkl. service. Få et prisoverslag i prisberegneren.
Ja. Vores kaffer har blandt andet certificeringer fra Rainforest Alliance og Fairtrade, og vi har økologisk kaffe. PURO-kaffen er med til at finansiere beskyttelsen af 30 m² regnskov pr. kg.
Ja. Book en kaffesnak og en gratis smagsprøve, så finder vi den kaffe, der passer til jer.
Ja. Vi leverer kaffe og kaffeløsninger til virksomheder i hele Danmark fra vores afdelinger i Odense og Taastrup.
Få en uforpligtende kaffesnak
Udfyld formularen, og lad os tage en snak om, hvordan vi skaber god kaffemagi i jeres virksomhed