Kaffeautomater til erhverv

En kaffeautomat giver medarbejdere og gæster kaffe, espresso og varme drikke med ét tryk – uden kø og uden besvær. Vi leverer kaffeautomater til kontoret, kantinen og produktionen: fuldautomater til hele bønner, instant-automater og automater med betaling, med kaffe og service i én aftale i hele Danmark.

Vælg kaffeautomat

Her er et udvalg af vores kaffeautomater – fra fuldautomater, der kværner hele bønner, til instant-automater og automater med betaling. Vælg efter, hvor mange I er, og hvordan kaffen skal serveres. Klik på en model for at se mere.

Franke logo

FRANKE A600

Franke A600 er en flot og kraftfuld fuldautomatisk espressomaskiner, fuld af funktionaliteter

Egnet til 50 personer eller 150 kopper pr. dag

Franke logo

FRANKE A1000

Franke A1000 er en særdeles kraftfuld og pålidelig kaffemaskine, hvor kvalitet er i højeste sæde

Egnet til 100 personer eller 300 kopper pr. dag

schaerer logo

SCHAERER COFFEE SOUL

Coffee Soul har automatisk rengøringsmodul og derved minimerer rengøringstiden med op til 75% pr. dag.

Egnet til 80-100 personer eller 250 kopper pr. dag

Crem logo

MAGIA

MAGIA er en fuldautomatisk kaffemaskine til hele bønner i et elegant og kompakt design.

Egnet til 50-60 personer eller 175 kopper pr. dag

Crem logo

BROOKLYN

PSL Brooklyn er en af vores flagskibs-kaffemaskiner, med et moderne og skandinavisk design

Egnet til 50 personer eller 150 kopper pr. dag

Crem logo

PSL 1000

PSL 1000 er en espresso vending automat, hvor du får lynhurtig udlevering af kaffe og kop

Egnet til 100 personer eller 300 kopper pr. dag

etna logo

ETNA DORADO MEDIUM

Etna Dorado Medium er en elegant og pålidelig kaffemaskine. Med det stilfulde design passer den ind i de fleste miljøer

Egnet til 60 personer eller 75-250 kopper pr. dag

etna logo

ETNA DORADO SMALL INSTANT

Etna Dorado Small instant er en lille, komptakt instant maskine

Egnet til 100 personer eller 370 kopper pr. dag

melitta logo

MELITTA XT8

Melitta XT8 er den største i XT-klassen og passer til det store kontor

Op til 370 kopper pr. dag

jura logo

JURA X10

Jura X10 er en lille, kompakt fuldautomatisk espressomaskine fuld af god kaffesmag

Egnet til 25-30 personer

animo logo

ANIMO 22 HS DUO

Animo Optivend 22 HS Duo er en instant kaffemaskine, hvor du få hurtigt udlevering af lækker kaffe

Egnet til 150 personer eller 360 kopper pr. dag

animo logo

ANIMO 32 TS TOUCH

Animo 32 TS Touch er en instant kaffemaskine, hvor du få hurtigt udlevering af lækker kaffe

Egnet til 150 personer eller 360 kopper pr. dag

Hvilken kaffeautomat passer til jer?

  • Fuldautomatisk kaffeautomat: En fuldautomatisk espressomaskine kværner hele bønner og laver espresso, cappuccino og latte med ét tryk. Se alle vores kaffemaskiner til hele bønner.
  • Instant kaffeautomat: En instant kaffemaskine laver kaffe, kakao og varme drikke på få sekunder, kræver minimal rengøring og efterlader intet kaffegrums. Vores instant-automater klarer op til 370 kopper om dagen.
  • Kaffeautomat med betaling: Skal medarbejdere eller gæster betale for kaffen, har vi automater som PSL 1000 med kortbetaling og betalingsløsninger til flere af maskinerne.
  • Kaffe og kakao fra samme automat: Se vores kaffe- og kakaomaskiner.

Skal der laves meget filterkaffe på kort tid, er et bryganlæg eller en industri kaffemaskine ofte et bedre valg. Se også vores kaffemaskiner til kontoret efter størrelse og alle vores kaffemaskiner til erhverv.

Leje, leasing og service

Alle kaffeautomater kan lejes, leases eller købes. Leje og leasing af en renoveret fuldautomatisk espressomaskine starter fra 600 kr./md inkl. service, og kaffe og ingredienser faktureres efter forbrug. Læs, hvad en kaffeaftale indeholder.

Med vores serviceaftale har I en garanteret responstid på maks. 16 arbejdstimer, og vores 25 egne teknikere dækker hele Danmark. Se alle vores kaffeløsninger til virksomheder.

FAQ – kaffeautomater til erhverv

En kaffeautomat er en maskine, hvor brugeren selv vælger drikken med ét tryk. Det kan være en fuldautomatisk espressomaskine, der kværner hele bønner, eller en instant-automat, der bruger instant kaffe og pulver. En semiautomatisk espressomaskine betjenes derimod manuelt af en barista.

Det afhænger af, hvor mange I er, og hvilke drikke I ønsker. Som tommelfingerregel drikker en medarbejder ca. 3 kopper kaffe om dagen. Vil I have espresso og kaffe med mælk, passer en fuldautomat. Skal det gå hurtigt med minimal rengøring, passer en instant-automat.

Ja. PSL 1000 er en espresso-vendingautomat med kortbetaling, og vi har betalingsløsninger til flere af vores maskiner.

Ja. Alle maskiner kan lejes, leases eller købes. Leje og leasing af en renoveret fuldautomatisk espressomaskine starter fra 600 kr./md inkl. service.

Med vores serviceaftale har I en garanteret responstid på maks. 16 arbejdstimer, og arbejdsløn, kørsel og originale reservedele er inkluderet.

Få et tilbud på en kaffeautomat

Udfyld formularen, og lad os tage en snak om, hvordan vi skaber god kaffemagi i jeres virksomhed

Få en smagsprøve

Udfyld formularen, og få en gratis smagsprøve samt en kaffesnak om, hvordan vi kan løfte jeres kaffeniveau

Få en kaffesnak

Udfyld formularen, og lad os tage en snak om hvordan vi skaber god kaffemagi i jeres virksomhed

Få et tilbud indenfor 24 timer

Udfyld formularen, og lad os tage en snak om hvordan vi skaber god kaffemagi i jeres virksomhed